Tuesday, April 19, 2016

GASTON Bir Karışıklık Hikayesi / Kelly Dipucchio / Pearson Yayınları
"GASTON" Bir Karışıklık Hikayesi Kelly Dipucchio'nun yazdığı Christina Robinson'un resimlediği farklılıkları öğreten muhteşem bir kitap.

Bayan Süslü Kaniş'in Fi-Fi, Fo-Fo,O-la-la ve Gaston adında dört yavrusu vardır. Gaston kardeşlerine hiç mi hiç benzemez!

Kardeşleri çay fincanı kadar, Gaston ise bir çaydanlık! Kardeşleri suyu kibarca yudumlar, Gaston ise slorp slorp diye içer! Gaston ne yaparsa yapsın hiç havalı durmaz, kardeşleri gibi modadan da anlamaz!

Gaston kardeşlerinden neden bu kadar farklı dersiniz? Bu farklılığın öyle şaşırtıcı bir öyküsü var ki!

Bir gün parkta Bayan Süslü Kaniş ve yavruları gezinti yaparken, Bayan Sarıfularlı Buldog ve yavrularıyla (Roko, Riki, Robo, Lili) karşılaşır. İste her şey o zaman ortaya çıkar. Lili ile Gaston hastanede karışmıştır.


Peki simdi ne olacak dersiniz? Gaston ve Lili gerçek aileleriyle mi yaşayacaklar? 3 yas ve üzeri yavrulara öneriyorum.

Herkese bol kitaplı günler…
Nilüfer TURAN / nedenbukitap (instagram)

2005 İstanbul Üniversitesi Dokümantasyon ve Enformasyon mezunu Nilüfer Turan, 10 yılı aşkın süredir özel eğitim kurumlarında kütüphane öğretmeni, okuma temelli müfredat geliştirme ve okuma uzmanı, yaratıcı drama öğretmeni olarak görev almaktadır. Çalıştığı eğitim kurumlarında anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle bilgi okuryazarlığı, araştırma teknikleri, eleştirel düşünme ve yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir. Ayrıca öğrencilerin okuma kültürü edinme süreçlerine gerçekleştirdiği projelerle destek olmaktadır. Hayata geçirdiği projelerini birçok platformda eğitimcilerle paylaşma fırsatı bulmuştur. 2011 yılında yaratıcı drama ile tanışarak, yaratıcı drama eğitimi almaya başlamıştır. Verdiği dersleri yaratıcı drama tekniğini kullanarak yapılandırmasıyla öğrencilerin derslere katılımı ve öğrenmelerinde olumlu gelişimi gözlemleyerek yaratıcı dramaya artan inancıyla freelance çalışmaya başlamıştır. 2015 Ağustos ayından itibaren yaratıcı drama ile ilgili farklı yaş grupları için atölyeler yazıyor. Yaratıcı drama liderliği yapıyor. Çok sevdiği çocuk kitaplarını okumaya devam ediyor. Okuduğu ve sevdiği kitapları paylaşmaya karar veren Nilüfer Turan, “nedenbukitap” instagram hesabıyla Aralık 2015’ten itibaren minik kitapseverlere sesleniyor


No comments:

Post a Comment